:::::GEBELİK VE DOĞUM:::::

BULANTI VE KUSMA

   Hamilelikte sıvı ve kilo kaybı gibi sistemik etkilere yol açan bulantı ve kusmalara hiperemesiz gravidarum denir.Normalde her hamilelikte değişik şiddette olmak üzere bulantı ve kusma şikayetlerine rastlanabilir vaya hiç olmayabilir.Ama çoğunda sistemik bir yan etki söz konusu değildir.Hiperemesiz gravidarumdaki kadar şiddetli bulantı ve kusmalar genellikle ikinci ayda başlar ve 3.cü veya 4.cü ayda kendiliğinden kaybolur. Hamilelikte görülen bulantı ve kusmaların oluşumunda, bugüne kadar kesin bir neden gösterilememiştir.İkiz veya üçüz gebeliki üzüm gebeliği veya ruhsal gerilim gibi bazı durumlar bulantı ve kusmaların oluşumunu kolaylaştırmaktadır.
      İleri derecede bulantı ve kusma şikayeti ile başvuran anne adaylarına, hamilelik muayenesi ile birlikte mutlaka genel fizik muayenenin yapılması gerekir.Tansiyon düşüklüğü, deri ve mukazalardaki kuruluken bariz belirtilerdir.Şikayetlerin çok yoğun olduğu vakalarda, bulantı ve kusmanın başka nedenlerede bağlı olabileceği hiçbir zaman unutulmamalıdır.
   Hafif olan bulantı ve kusmalar aynı zamanda mevcut olan gebeliğin belirtileridir.Hiçbir zaman bunu hastalık olarak kabul etmemelidir.Yemek öğünlerinde az miktarda, fakat sık aralıklarla besin alınmalıdır.Çok sulu ve yağlı yiyeceklerden bu dönemde sakınılmalıdır.Genellikle kuru yiyecekler tercih edilmeli ve bol sıvı alınmalıdır.Hastanın kusmaları ağızdan beslenme ile kontrol altına alınamıyorsa ve sıvı kaybı artıyorsa, takip ve tedavi için hastaneye yatırılmalıdır.Bu dönemde mevcut şikayetlerden oluşan kayıp anne organizmasını etkiler. Bebek kendisi için gerekli olanı anneden temin eder.