:::::JİNEKOLOJİ::::::


GENİTAL SİĞİLLER.

      Genital siğil olarakta bilinen condiloma acuminatum sık görülen ve seksüel geçişli bir enfeksiyondur.Etkeni Human Papilloma Virüs ( HPV) olarak adlandırılan virüstür.Bu virüs alındığında seyri tamamen farklı olabilir.Herhangi bir lezyona neden olmadan inaktif olarak kalabilir veya genital siğillere neden olabilir. Veya rahim ağzındaki hücrelerde değişikliklere ve rahim ağzı kanserinin oluşmasına sebep olabilir.
Her türlü mukazal veya dermal yüzeyde görülebilen genital siğiller, kadınlarda vajina dışında veya içinde, rahim ağzında , anüs( makat) etrafında oluşabilir. Tek olabildiği gibi kümeler halinde de bulunabilir ve büyüklük olarak değişiklikler gösterebilir.Saplı veya geniş tabanlı olabilir.HPV enfeksiyonları oldukça yaygındır.Pap smear olarak adlandırılan rahim ağzından alınan örneğin patolojik incelemesinde atipik hücrelerin görülmesine en sık yol açan durum HPV enfeksiyonlarıdır.Virüs kondilamatöz bölgelerde olabildiği gibi normal hücrelerdede bulunabilir.Bundan dolayı tedaviden sonrada tekrarlama şansı yüksektir.Tanı öncelikle kaba muayene ile konur.Biopsi örneklerinde veya smear testinde HPV ye bağlı değişikliklerin tanımlanması teşhisi doğrular.Ayrıca DNA tiplemeside yapılabilir.
      Genital siğiller yerleşim ve büyüklüklerine göre değişik yöntemlerle tedavi edilebilir.Genital siğillerin tedavisinde değişik kremler kullanılabilir.Lezyonlar kriyoterapi veya elektrokoter ile çıkarılabilir. Genital siğiller tedavi ile kaybolmasına rağmen virüs vücuttan atılmaz. Tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi şeklide yoktur.HPV enfeksiyonunu almış olan kadınların rahim ağzı kanseri yönünden periodik aralıklar ile muayenelerini ve smear testlerini yaptırmaları gerekir.