:::::GEBELİK VE DOĞUM:::::

HEPATİT-B 

      Hepatitler, virüsler tarafından meydana gelen enfeksiyonlardır.Hepatit B virüsü kan veya kan ürünleri yoluyla ve cinsel temas ile bulaşır.Hastalık genellikle 2-6 aylık kuluçka dönemi sonrasında gelişir.Hepaptit B virüs enfeksiyonlarının büyük bir kısmı belirti vermez veya gripal enfeksiyon şeklinde geçer. Akut hepaptit B virüs enfeksiyonu geçirenlerin bir kısmında hepatit B yüzey antijeni ( HbsAg) serumda müsbet olarak kalır yani antijenemi süreklilik kazanır ve kronik taşıyıcı olurlar.Kronik taşıyıcıların %15-30 unda, kronik enfeksiyon sekeli olarak daha ciddi tablolara dönüşebilir.
      Akut Hepatit B virüs enfeksiyonuna hamileliklerin % 0,1 inde rastlanır.Ancak daha önemlisi kronik HbsAg taşıyıcılığıdır.Anneden çocuğa hepatit B virüsünün geçişi iki şekilde olur. Ya anne hamileliğinde akut enfeksiyon geçirir ya da kronik HbsAg taşıyıcısıdır.Anne akut hepatit B enfeksiyonunu hamilelikte geçirirse bebeğe geçme riski ilk aylarda az iken son aylara doğru artış gösterir.Hamileliğin herhangi bir döneminde akut enfeksiyon geçiren annenin , doğum sonrasında HbsAg pozitif ise virüsün fetusa geçiş riski kronik taşıyıcılar gibidir.
      Hamilelikte geçirilen akut viral hepatit veya kronik hepatit B virüs taşıyıcılığı, bebekte anomaliye, düşüğe , anne karnında ölüme veya gelişme geriliğine neden olmaz.Yenidoğan açısından risk nadiren doğumdan sonraki dönemde akut hepatitin gelişmesi çok daha önemlisi yenidoğanın kronik taşıyıcı olmasıdır. Hamile bayanlarda HbsAg taşıyıcılığı tanısı koyabilmek için tüm hamilelere HbsAg taraması yapılmalıdır.Hamilelikten önce HbsAg ve antikora bakılması, sonuçlar (-) ise aşıların yapılması gerekir.HbsAg müsbet anneden doğan yeni doğanlara doğum sonrası hepatit B immünglobulin ( HBIG) yapılmalı ve aşının ilk dozuna başlanmalıdır.Böylece HBV taşıyıcılığını %85-95 oranında önlediği gösterilmiştir.HbsAg negatif annelerden doğan bebeklerde aşılanmalıdır.