::::KISIRLIK::::   

İNFERTİLİTE NEDİR ?            

      İnfertilite, en az bir yıl süresince çiftin herhangi bir doğum kontrol yöntemi uygulamadan haftada 2-3 kez cinsel ilişkiye rağmen gebeliğin elde edilemediği durumdur. İnfertilite nedeniyle başvuran çiftlerde yaklaşık olarak % 40-50 oranında kadına, % 30-40 oranında erkeğe ve % 20 oranında her iki eşe bağlı nedenler tesbit edilir.Erkek de sperm sayısının, hareketliliğinin veya normal yapıdaki spermlerin azalması veya menide hiç sperm olmaması infertiliteye yol açabilir.Kadın da ise ovulasyonun olmaması, endometriosiz, tüplerin kapalı olması, endometriosiz ve bazende rahimde bulunan myomlar infertilite nedenidir.
      Bu nedenle infertilite incelemelerini her iki eş için aynı anda başlatırız.Ancak % 15 vakada hiçbir neden bulamıyabiliriz.Bu çiftler açıklanamayan infertilite grubunu oluşturur.Gebelik oluşması için birçok faktöre ihtiyaç vardır.Genital organlar yapısal ve işlevsel açıdan normal olmalıdır.Sağlıklı ve doğurganlık açısından hiçbir problemi olmayan 100 çifti incelediğimizde bir ayda sadece % 20-25i gebeliğe ulaşır. Bu oran 6. ayın sonunda %70 e yükselir.Bir yıl sonunda ise bu 100 çiftin sadece %80-85i gebelik elde edebilecektir.Yani her açıdan sağlıklıda olsa çiftlerin %10-15i gebeliğe ulaşmak için yardımcı yöntemlere başvurmak zorunda kalacaktır.
      İnfertilite eşlerin ortak sorunudur, yetersizlik veya zayıflık değildir.Bu yolda tedavi denemelerine başlıyan tüm çiftler değişen ölçülerde psikolojik ve sosyal baskılar yaşayabilirler.Bu problem eşler arasında paylaşıldığında, karşılaşılan zorlukları yenmek daha kolay olacaktır.