:::::GEBELİK VE DOĞUM:::::

TEKRARLAYAN DÜŞÜKLER

     20.ci gebelik haftasından önce ve arka arkaya meydana gelen üç ardışık gebelik kaybı habitüel yani tekrarlayan düşük olarak tanımlanır.Kendiliğinden gelişen düşüğün görülme sıklığı %15-40 , iki ardışık düşük %2-3 ve üç ardışık düşüğün riski % 1den azdır.Görülme sıklığı anne ve babanın yaşı ilede yakından ilgilidir.Yine daha önceden düşüğü, ölü doğumu ,anomalili bebeği olan bayanlarda görülme sıklığı daha yüksektir.
      Hamilelikleri arka arkaya düşükle sonlanan vakalarda sebebi araştırmak için birtakım tetkiklerin yapılması gerekir.Yapılan incelemeler sonucunda vakaların üçte ikisinde sebep bulunabilir. Diğer üçte bir vakada ise yapılan tetkiklere rağmen neden tesbit edilmeyebilir. En sık rastlanan sebepler arasında genetik bozukluklarda yer almaktadır. Anne ve babaya ait kromozom defektleri , bunun yanında radyasyon, kimyasal maddeler gibi çevresel faktörler ve viral ajanlarda nedenler arasında sayılabilir. Tekrarlayan düşüklerin % 15 nin sebebini rahime ait yapısal anomaliler teşkil eder. ( Çift rahim, bölmeli rahim gibi doğuştan anomalileri rahim ağzı yetersizliği, rahim urları vb.) Bunların tesbiti için ultrasonografi, rahim filmi, laparoskopi ve histereskopiden yararlanırız. Sebepler arasında troid bezi fonksiyon bozuklukları, şeker hastalığı gibi sistemik hastalıklarıda sayabiliriz.Ayrıca immünolojik nedenlerde etyolojide yer almaktadır.
      Yeni bir hamileliği düşünmeden önce bir seri incelemelerin yapılması gerekir.Eğer sebep bulunursa buna yönelik tedavi uygulanır ve sonucunda sağlıklı bir bebeğin olmasına engel olan faktörler ortadan kaldırılmış olur.